Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Urządzenia do obróbki skrawaniem
Urządzenia do obróbki skrawaniem metali to szeroka gama maszyn. Wielość ich rodzajów wynika z tego, że zapotrzebowanie na metalowe detale w różnych kształtach i rozmiarach jest ogromna, a każda z nich ma inne zastosowanie. Do popularnych obrabiarek skrawających zaliczają się tokarki, frezarki i szlifierki. Czym wyróżnia się każda z nich i jakie rodzaje prac można wykonać z ich użyciem?
Czym są obrabiarki skrawające?
Współczesne urządzenia do obróbki skrawaniem to wysokoprecyzyjne obrabiarki CNC wyposażone w sterowanie komputerowe. Praca, jaką wykonują, pozostaje jednak bez zmian względem maszyn, z których korzystano jeszcze kilka dekad temu. Ich głównym zadaniem jest skrawanie, czyli usuwanie wierzchnich warstw metalowej bryły, aż do osiągnięcia zamierzonego kształtu. W tym celu stosowane są różne narzędzia poruszające się zgodnie z wcześniej opracowanym planem.
Przeczytaj również: Jak przebiega proces obróbki CNC metali?
Maszyny przeznaczone do obróbki skrawaniem metali klasyfikuje się w dziewięciu grupach na podstawie rodzaju wykonywanej pracy. Należą do nich: tokarki, frezarki, szlifierki, wiertarki i gwinciarki, wiertarko-frezarki i wytaczarki, przecinarki, nakiełczarki, pilnikarki, strugarki, dłutownice, przeciągarki, obrabiarki zespołowe i linie obrabiarkowe oraz zaawansowane centra obróbkowe. Wiele z nich można kupić między innymi za pośrednictwem dystrybutora obrabiarek CNC Galika. Na uwagę zasługują zwłaszcza centra obróbkowe, które mają szerokie zastosowanie.
Jak działają obrabiarki CNC?
Konfiguracje ruchów w maszynach CNC są różne. Czasami główny ruch wykonywany jest przez przedmiot, innym razem robi je narzędzie. Jednym z najpowszechniejszych urządzeń skrawających jest tokarka. Jej głównym ruchem jest obrót detalu wokół własnej osi oraz prostoliniowy posuwowy ruch noża. Z jej użyciem najczęściej wykonywane są przedmioty w kształcie brył obrotowych, takie jak wałki, stożki, kule oraz zewnętrzne i wewnętrzne gwinty.
Zupełnie inny układ ruchów można zaobserwować we frezarkach. Tam główny ruch obrotowy wykonują frezy, czyli narzędzia skrawające, które dodatkowo przesuwają się względem obrabianego przedmiotu. Frezarki stosowane są do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych. Podobnie wygląda to w przypadku szlifierek, w których to również narzędzie, czyli ściernica, porusza się obrotowo względem własnej osi, a jednocześnie wzdłuż obrabianego przedmiotu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana