Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rola i specyfika połączeń śrubowych. Co warto wiedzieć?
W wielu konstrukcjach, maszynach, urządzeniach i pojazdach zachodzi potrzeba trwałego połączenia poszczególnych części oraz podzespołów w sposób, który gwarantuje wysoką stabilność, a jednocześnie zapewnia możliwość stosunkowo łatwego demontażu. Spośród różnych elementów złącznych najlepszym wyborem okazują się połączenia śrubowe, które są w stanie przenosić wysokie obciążenia zarówno statyczne, jak i dynamiczne.
Jakie są rodzaje połączeń śrubowych?
Połączenia śrubowe polegają na wykorzystaniu śruby o odpowiedniej klasie wytrzymałości i rozmiarze, która może być połączona z nakrętką lub nagwintowanym otworem wykonanym w konkretnym elemencie. Rodzaj przygotowanego połączenia zależy od wzajemnej pozycji łączonych elementów oraz pojawiających się w nim oddziaływań. Możliwe jest wykonanie połączenia zakładkowego, a więc takiego, w którym powierzchnie obu elementów dolegają oraz zachodzą wzajemnie na siebie. Połączenia tego rodzaju mogą też być zestawiane z użyciem elementu dodatkowego. W takim przypadku to on dolega do obu powierzchni, które jednak stykają się ze sobą wyłącznie krawędziami. Jest to tzw. połączenie nakładkowe. Inną możliwością jest połączenie doczołowe, gdy elementy są łączone za pośrednictwem części spojonych z ich powierzchnią. Pod obciążeniem na połączone powierzchnie mogą oddziaływać różne siły. W grę wchodzą tu połączenia dociskowe, a także cierne sprężone, które są odporne na poślizg w stanie granicznym użytkowalności albo w stanie granicznym nośności. Występują też połączenia niesprężane oraz sprężane. W zależności od oczekiwanych parametrów konieczny jest wybór właściwych wyrobów śrubowych. Na Śląsku duży wybór elementów złącznych można znaleźć w firmie Torus.
Co zapewnia stabilność połączeń śrubowych?
Połączenia śrubowe zachowują stabilność, za sprawą tarcia, które pojawia się między powierzchniami gwintu naciętego na śrubie oraz nakrętce lub w otworze, w którym została osadzona śruba. Dzięki dokręceniu z odpowiednim momentem dokręcającym połączenie zachowuje swoje parametry, w niektórych przypadkach niezbędne jest jednak wprowadzenie podkładki, która może zwiększać powierzchnię, na której łeb lub nakrętka dolegają do powierzchni elementu, co pozwala na korzystniejszy rozkład obciążeń. Jeżeli istnieje ryzyko pojawiania się drgań, możliwe jest zastosowanie podkładki sprężynującej, która zwiększa docisk między elementami połączenia lub skorzystanie z przeciwnakrętki, czyli drugiej nakrętki zamocowanej na tej samej śrubie albo dodatkowej nakrętki koronkowej czy użycie zawleczki. Elementy złączne tego rodzaju można znaleźć m.in. w hurtowni Torus, specjalizującej się w sprzedaży wyrobów śrubowych oraz gwoździ, wkrętów i akcesoriów do innych technik mocowań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana