Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje lutownic i ich charakterystyka
Lutowanie to technika, która jest szeroko wykorzystywana w różnych obszarach, gdzie potrzebne jest trwałe i szczelne połączenie elementów z metalu. Często lutowanie znajduje zastosowanie w elektronice oraz przy wykonywaniu instalacji elektrycznych. Jest używane również przy pracach dekarskich oraz podczas przygotowywania instalacji hydraulicznych. Sprawdza się też w procesach przemysłowych np. przy produkcji chłodnic.
Na czym polega lutowanie?
Łączenie elementów metalowych można wykonywać na różne sposoby. Dużą popularnością cieszą się złącza mechaniczne, które korzystają z rozmaitych łączników albo odpowiedniego zaginania i zaciskania. Używane są także metody chemiczne, które bazują na zastosowaniu prawidłowo dobranych klejów. Wśród chętnie wybieranych znajdują się techniki termiczne, takie jak spawanie oraz lutowanie. W przypadku spawania łączenie następuje w wyniku upłynnienia obu powierzchni metalu i spojenia ich po ostygnięciu. Przy lutowaniu korzysta się ze specjalnej substancji pośredniczącej, a więc tzw. lutu. Ulega on stopieniu w wyniku działania wysokiej temperatury, a następnie dzięki dyfuzji łączy się ze strukturą metali, prowadząc do powstania trwałego spoiwa. Metoda ta wymaga wprawdzie podgrzania materiału w okolicach planowanej spoiny, jednak temperatura topnienia lutu jest znacznie niższa niż łączonych metali, lutowanie nie narusza więc w żadnym stopniu ich struktury. Aby można było skorzystać z lutowania, niezbędne jest jednak użycie właściwej lutownicy. Mogą one wykorzystywać różne rodzaje energii, istnieje też sporo rozwiązań konstrukcyjnych.
Lutownice gazowe i elektryczne
Do wytworzenia temperatury pozwalającej na podgrzanie metalu do poziomu, przy którym dojdzie do stopienia lutu, można stosować lutownice gazowe albo elektryczne. W przypadku lutownic gazowych ciepło jest wytwarzane wskutek spalania właściwej mieszanki – na ogół propanu-butanu. Mogą one działać przez rozgrzewanie grota płomieniem lub bezpośrednio przy użyciu gazów spalinowych. Wśród lutownic elektrycznych wyróżnia się urządzenia kolbowe nazywane grzałkowymi, charakteryzujące się prostą budową i niezawodnością, które jednak wymagają odpowiedniego czasu do rozgrzania się grota. Inną opcją są lutownice transformatorowe, które zwykle mają postać specjalnego pistoletu. Są one wprawdzie szybciej gotowe do działania, lecz jednocześnie zwykle są też cięższe i mniej poręczne.
Lutownice elektryczne i gazowe są dostępne w ofercie sklepu RG Narzędzia. Dostarcza on także narzędzia ręczne oraz pneumatyczne, jak również elektronarzędzia, maszyny i urządzenia warsztatowe. W sprzedaży jest także wyposażenie warsztatowe, a ponadto sprzęt spawalniczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana