Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Największe wyzwania związane z cięciem laserem
Obróbka elementów wykonanych z metalu wymaga odpowiedniego przygotowania materiału, co z reguły przeprowadza się, wykorzystując jedną z dostępnych technologii mechanicznych albo termicznych. W tym drugim przypadku poza cięciem plazmowym często stosuje się cięcie z użyciem lasera. Będzie się ono sprawdzało przy profilach cienkościennych, a także blachach w arkuszach oferując ponadto opcję wycinania i otworowania.
Na czym polega proces cięcia laserowego?
Przy cięciu mechanicznym metal jest przecinany za sprawą wykorzystania jego plastyczności albo podatności na obróbkę skrawaniem. Z pierwszej opcji korzysta się przy cięciu z użyciem gilotyny lub wykrojnika, z drugiej stosując rozgrzany do wysokiej temperatury strumień gazu wytwarzający plazmę, albo technologii laserowej. W tym przypadku proces cięcia wiąże się z emitowaniem niezwykle skoncentrowanej wiązki fotonów. Podczas cięcia laserem trafiają one na niewielką powierzchnię, pobudzając elektrony metalu do szybkiego ruchu, przy którym powstaje nadmiar energii cieplnej. Jej pojawienie się prowadzi do zjawiska przemiany fazowej i upłynnienia albo odparowania materiału ze strefy cięcia. W okolice tworzącej się szczeliny podawany jest gaz osłonowy, który chroni powierzchnie przed tworzeniem się tlenków oraz dostępem zanieczyszczeń. Przy upłynnianiu jego strumień wyrzuca też cząsteczki metalu.
Przeczytaj również: Cięcie laserem w masowej produkcji przemysłowej
Jakie są zalety cięcia laserowego?
Wykonywanie cięć za pomocą lasera wiąże się z czerpaniem korzyści płynących z licznych zalet tej technologii. Oznacza ona możliwość cięcia prostoliniowego, po dowolnej krzywej, a także uzyskiwania otworów, perforacji oraz nacięć. Bardzo mały promień wiązki zapewnia niewielkie straty materiałowe oraz wysoką precyzję, a także pociąga za sobą powstawanie wąskiej strefy oddziaływania termicznego. Plusem będzie ponadto brak grantu, znikoma chropowatość i niewielka tolerancja wymiarowa oraz duża prędkość obróbki czy możliwość stosowania ukosowania.
Przeczytaj również: Zalety zastosowania cięcia laserowego
Usługi cięcia laserowego, również w przypadku blach o znacznej wielkości oferuje firma Hubeny. Specjalizuje się m.in. w wykonywaniu rozmaitych konstrukcji stalowych, a także w cięciu plazmowym i water jet, ponadto zajmuje się spawaniem, a ponadto walcowaniem blach oraz gięciem na prasie krawędziowej, jak również malowaniem proszkowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana