Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najważniejsze kwestie związane z wyborem siłownika hydraulicznego
Siłowniki hydrauliczne są jednym z najprostszych rodzajów silników hydraulicznych. Z tego względu znajdują one zastosowanie w wielu różnorodnych branżach, w których wykorzystywane są do zamiany energii ciśnienia czynnika roboczego w energię mechaniczną. Dzielą się one na wiele rodzajów, z tego względu ich dobór do danego zastosowania nie jest najprostszy. Dlatego też warto przed nim zadać sobie trzy pytania, które podajemy w tym artykule wraz z odpowiedziami na nie.
Jaki ruch ma być wykonywany przez siłownik?
Podstawową kwestią przy doborze siłownika hydraulicznego jest to, jaki ruch ma być przez niego wykonywany. Może być on obrotowy lub prostoliniowy. W pierwszym przypadku będzie on wymagał wobec tego zastosowania siłownika obrotowego, który może być modelem o pełnym lub ograniczonym zakresie. W sytuacji, kiedy siłownik ma natomiast wykonywać ruch prostoliniowy, co zdarza się o wiele częściej, dlatego też to właśnie na tym przypadku skupiamy się w dalszej części artykułu, funkcję tę będzie w stanie spełnić model tłokowy, nurnikowy lub membranowy.
Czy ruch siłownika hydraulicznego będzie sterowany jedno, czy dwustronnie?
Siłowniki hydrauliczne wykonujące ruch prostoliniowy dzielą się na dwa podstawowe rodzaje pod względem tego, w jaki sposób jest sterowany ich ruch. W automatach, wykorzystywanych do przenoszenia elementów z punktu A do punktu B najlepiej sprawdzą się wobec tego siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania. Z kolei, jeśli ruch siłownika ma polegać nie tylko na przenoszeniu elementu, ale także jego przytrzymaniu w określonym miejscu, a następnie powrocie do położenia wyjściowego funkcję tą będzie w stanie zapewnić siłownik hydrauliczny dwustronnego działania.
Na jakie odległości mają być przenoszone obiekty za pomocą siłownika hydraulicznego?
Przy doborze siłownika hydraulicznego, podczas jego zakupu na przykład w Zakładzie Hydrauliki Siłowej zajmującym się produkcją cylindrów hydraulicznych istotne jest także zwrócenie uwagi na to, jaki powinien być jego skok roboczy. W przypadku, kiedy będzie on wykorzystywany do przenoszenia elementów na duże odległości może się bowiem okazać, że standardowy siłownik nie pozwoli na to, ze względu na jego ograniczony zakres. W takim przypadku zastosowanie znajdzie więc siłownik teleskopowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana