Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega wytaczanie?
Wśród wielu różnorodnych metod obróbki metali poprzez skrawanie stosowanych we współczesnej branży przemysłowej i nie tylko wyróżnić można między innymi wytaczanie. Metoda ta stosowana jest w przypadku produkcji określonych detali oraz dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Jakie? Tego między innymi dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest obróbka materiału poprzez wytaczanie?
Wytaczanie to szczególna odmiana obróbki skrawaniem poprzez toczenie, która stosowana jest w przypadku obrabiania powierzchni wewnętrznych. W związku z tym opiera się ona na podobnych zasadach. Wykonywana jest między innymi za pomocą wytaczarki CNC przeprowadzających ten proces za pomocą wytaczadła o określonej prędkości skrawania wyposażonych w wytaczaki, czyli noże tokarskie. Wytaczanie ma przede wszystkim za zadanie powiększyć średnicę otworu lub polepszyć jego jakość. Rodzaj techniki wytaczania oraz wykorzystywanych do tego narzędzi dobierany jest wobec tego pod względem średnicy i głębokości wytaczania, a także typu otworu, który może być przelotowy, nieprzelotowy lub wielostopniowy.
Przeczytaj również: Obróbka stali - nowoczesne metody
Rodzaje obróbki za pomocą wytaczania
Za pomocą wytaczarek dostępnych między innymi w ofercie autoryzowanego dystrybutora Kennametal — CNC Art można przeprowadzać dwa rodzaje obróbki. Pierwszą z nich jest obróbka zgrubna, która ma za zadanie usunąć w wydajny sposób materiał oraz przygotować otwór wykonany za pomocą wiercenia, odlewania lub kucia do wykańczania. Drugim rodzajem obróbki jest natomiast wykańczanie, które polega na polepszeniu dokładności geometrycznej otworu oraz jakości jego powierzchni.
Przeczytaj również: Jakie metody obróbki metali mogą być wykonane z zastosowaniem maszyn CNC?
Charakterystyka obróbki otworów poprzez wytaczanie
Wytaczanie jest obróbką, która zapewnia podobne, jednak lepsze efekty niż rozwiercanie. Gwarantuje ona wykonywanie otworów o dokładności wymiarowo-kształtowej utrzymującej się na poziomie IT 6-9, a także o chropowatości powierzchni Ra < 2,5 μm. W przypadku wykonywania otworów poprzez wytaczanie należy jednak pamiętać, że proces ten ma ograniczenia związane z minimalną średnicą otworu. Do największych zalet wytaczania zalicza się natomiast:
Przeczytaj również: Jakie jest zastosowanie plastycznej obróbki metalu?
niski koszt jednostkowy operacji,
uniwersalność zastosowania narzędzi,
możliwość wykonania otworów o niemal dowolnej średnicy nominalnej,
szybszy przebieg procesu obróbczego w porównaniu do wykonywania otworów poprzez rozwiercanie.
Podsumowując, wytaczanie to jeden z rodzajów obróbki otworów stosowany w branży przemysłowej. Polega on na wykonywaniu ich z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn wyposażonych w toczyska oraz zamocowane do nich wytaczaki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana