Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega regeneracja tłoczysk?
Hydraulika siłowa ma szerokie zastosowanie i wykorzystywana jest do napędu maszyn roboczych, przy liniach technologicznych, w różnego typu pojazdach i urządzeniach, a także w precyzyjnych zastosowaniach. Z reguły pracuje pod dużymi obciążeniami i dlatego co pewien czas wymaga przeglądów, a niekiedy poważniejszych napraw. Jednym z ważniejszych elementów układu hydrauliki siłowej jest tłoczysko. Dowiedz się, na czym polega jego regeneracja.
Czym jest hydraulika siłowa i na jakiej zasadzie działa?
Hydraulika siłowa jest układem zamkniętym wielu połączonych ze sobą urządzeń. Wykorzystuje przemianę energetyczną płynu, którym zazwyczaj jest olej hydrauliczny. Schematycznie opisując działanie układu hydraulik siłowej, należy rozpocząć od pompy hydraulicznej, która wytwarza ciśnienie oleju. W zamkniętej przestrzeni cylindra hydraulicznego olej napiera na tłok i wykonuje pracę. Energia hydrauliczna powoduje ruchu tłoczyska połączonego z elementem wykonawczym maszyny. W ten sposób dokonuje się przemiana energetyczna, czyli konwersja energii mechanicznej na energię hydrauliczną. Hydraulika siłowa sprawdza się przede wszystkim w maszynach budowlanych i rolniczych, w pojazdach, w instalacjach przemysłowych oraz w wielu urządzeniach.
Czym jest tłoczysko hydrauliczne?
Tłoczysko jest podstawowym elementem siłownika hydraulicznego. Realizuje on ruch posuwisto-zwrotny, a jego zadaniem jest przenoszenie energii mechanicznej z tłoka hydraulicznego na element roboczy w napędzanej maszynie. W typowych siłownikach tłokowych tłoczysko zawsze połączone jest z tłokiem, który pracuje w cylindrze i otoczony jest specjalną uszczelką. Ma ona chronić ciecz przed wypłynięciem, a tym samym zapewnić odpowiednie ciśnienie robocze. Tłoczyska siłowników mogą być chronione powłoką chromową, niklowo-chromową, jak również odporną na działanie agresywnych środowisk solnych. W przypadku uszkodzenia lub wyeksploatowania należy dokonać naprawy albo regeneracji tłoczyska.
Regeneracja tłoczysk
Regeneracją hydrauliki siłowej zajmują się doświadczone firmy. Dobrym przykładem takiego przedsiębiorstwa jest zakład mechaniczny Siłovex, świadczący usługi frezarskie i usługi tokarskie w regionie Bielsko-Białej. Pierwszym etapem naprawy tłoczysk hydraulicznych jest ocena uszkodzeń i analiza ich przyczyn. Dobre firmy naprawcze po demontażu siłownika poddaję wszystkie elementy gruntownemu czyszczeniu. Następnie wymieniają uszczelnienia, a jeśli zachodzi tak konieczność całe tłoczyska. Mogą również przeprowadzić drążenie lub regeneracje tłoczyska poprzez szlifowanie i chromowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana