Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Możliwości użytkowe tokarek CNC
Technologia CNC w dużej mierze wpłynęła na efektywność, precyzję oraz prędkość obróbki metalu. Obecnie coraz więcej zakładów produkcyjnych decyduje się na rozmaite obrabiarki sterowane komputerowo – numerycznie. Wśród powszechnie używanych urządzeń znajdują się frezarki, szlifierki i tokarki CNC. Jakie są możliwości użytkowe tokarek oraz czym cechuje się praca z ich wykorzystaniem? Odpowiadamy w artykule.
Jak działają tokarki CNC?
Tokarki CNC to zaawansowane technologicznie urządzenia, które służą do obróbki skrawaniem metalowych elementów o różnych kształtach, takich jak kula, gwint, wałek czy stożek. Proces realizowany jest z reguły przy pomocy specjalnego noża tokarskiego. Technologia CNC polega na dokładnym programowaniu komputerowym pracy maszyny, dzięki czemu obróbka przeprowadzana jest automatycznie.
Praca operatora natomiast ogranicza się do zamocowania obrabianej części w kłach maszyny. Sterowanie numeryczne umożliwia zintegrowane działanie wszystkich podzespołów obrabiarki. Aby jednak odpowiednio zaprogramować pracę maszyny, należy przygotować szczegółowy projekt (np. w programie CAD), a następnie wgrać go do pamięci tokarki CNC.
Automatyzacja pracy
Niepodważalną zaletą, jaką mają tokarki CNC, jest całkowita automatyzacja wszystkich czynności. Maszyny sterowane w taki sposób nie wymagają manualnej pracy operatora, dzięki czemu przebywanie na stanowisku jest bezpieczniejsze. Ponadto skomputeryzowany system sterujący przyczynia się do:
zwiększenia prędkości obróbki,
zwiększenia precyzji skrawania,
zmniejszenia strat materiałowych.
Szybkość pracy, jaką zapewnia technologia CNC, jest niemożliwa do uzyskania w przypadku obróbki ręcznej. Co więcej, duża prędkość wiąże się ze znacznym skróceniem czasu potrzebnego na skrawanie pojedynczych elementów. Wpływa to na optymalizację kosztów i zwiększenie możliwości produkcyjnych wielu stanowisk.
Precyzja obróbki
Kolejnym dużym atutem technologii CNC jest niezwykła precyzja obróbki, nawet w przypadku bardzo drobnych detali. Części wytwarzane za pomocą nowoczesnych tokarek CNC, które znajdziesz w ofercie wielu firm, takich jak Jazon, cechują się szczegółowym wykończeniem krawędzi. Oznacza to, że nie wymagają one dodatkowej obróbki.
Komputerowa dokładność maszyny przyczynia się także do uzyskania dużej powtarzalności elementów z jednoczesnym utrzymaniem ich wysokiej jakości. Tak wydajna i sprawna praca również przyczynia się do optymalizacji kosztów produkcji oraz zwiększenia możliwości zakładu poprzez szybkie wytwarzanie identycznych części w nawet bardzo dużych seriach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana