Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Metody cięcia stali

Cięcie stali jest podstawowym procesem w większych zakładach produkcyjnych. Bez tego nie powstałoby wielu maszyn, domowych urządzeń. Istnieje kilka podstawowych technik cięcia stali. Najpopularniejsze z nich to: cięcie tlenowe, wodne, skrawające, laserowe, plazmą. Czym charakteryzuje się każda z wymienionych metod cięcia stali? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Na czym polega cięcie tlenowe?
Cięcie tlenowe (termiczne, gazowe) to jeden z najstarszych i najtańszych sposobów obróbki stali. W przecinaniu pomagają ogień – za pośrednictwem charakterystycznego palnika tlenowego można bezproblemowo, precyzyjnie przeciąć nawet bardzo grubą blachę (wystarczy tylko odpowiednio ustawić urządzenie). Metoda cięcia tlenowego nie sprawdzi się przy przecinaniu bardzo cienkich blach – optymalna grubość to 25 mm i wzwyż. Istnieje także niebezpieczeństwo powstania odkształceń termicznych podczas cięcia.
Czym jest cięcie wodne stali?
Cięcie wodne stali polega na wykorzystaniu silnie skondensowanego, wręcz nieograniczonego strumienia wodnego. To idealny sposób do przecinania miękkiej blachy o różnym przekroju grubości. Za pośrednictwem tej metody powstają precyzyjne elementy, bez żadnych odkształceń termicznych. To bardzo droga technika (kosztowna aparatura i materiały).
Na czym polega cięcie skrawające?
Szybkie, powszechne i tanie cięcie skrawające polega na wykorzystaniu frezerek, pił taśmowych i automatów CNC. Owa metoda wykorzystywana jest do przecinania stalowych elementów o różnej grubości.
Czym jest cięcie laserowe?
Cięcie laserowe cechuje się precyzją. Jego największą wadą jest powolność. Owa metoda polega na wykorzystaniu skupionej wiązki lasera, która tnie precyzyjnie, dokładnie. W rezultacie powstają gładkie, niczym nienaruszone krawędzie. Cięcie laserem to proces niezawodny i zautomatyzowany.
Czym jest cięcie plazmą?
W skrócie - cięcie plazmą polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeciny cięcia. Dokonuje się tego silnie skoncentrowanym plazmowym łukiem elektrycznym o dużej energii kinetycznej. Owa technika obróbki stali ma wiele zalet - dużą rozpiętość grubości materiałów, pasuje do blach powyżej 6 mm. Jest to również metoda znacznie tańsza od cięcia laserowego.
Jak dobrać metodę cięcia do danej stali?
O wykorzystaniu określonej metody obróbki stali decydują takie czynniki jak grubość stali, wydajność metody, planowane koszty, stopień czułości na ciepło u danego materiału. Profesjonalną obróbką metali zajmuje się firma Allts. To doświadczone przedsiębiorstwo, które pomoże w skrawaniu i wykrawaniu blach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana