Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Metaloplastyka co to jest? Odkryj jej fenomen!
Metaloplastyka jest uprawiana od stuleci. Dopiero w latach 20. XX w. nadano jej nazwę. Co oznacza? To wykonywanie przedmiotów artystycznych i użytkowych z metalu. W tym celu stosuje się rozmaite techniki. Rozglądnij się i zobacz rezultaty pracy metaloplastyków! Z jakich materiałów korzystają? Czym się posługują? Zapraszamy do dalszej części artykułu!
Co wytwarza się w metaloplastyce?
Metaloplastyka znajduje zastosowanie w wielu branżach. Z metalu wykonuje się meble, balustrady, rzygarze i biżuterię. Możliwości są w zasadzie nieskończone. Miłośnicy nowoczesnego designu wiedzą o czym mowa. Stoliczki kawowe, fotele i regały zyskują nietypową formę artystyczną. To sztuka użytkowa. Metaloplastyka nie zawsze jednak jest stricte komercyjna. Tak jak rzeźbienie w drewnie.
Przeczytaj również: Jakie jest zastosowanie plastycznej obróbki metalu?
Na pewno metalowe meble artystyczne mają dużą wartość. Wiele zależy od też wykorzystanego materiału. Złoty pierścionek z grawerem i dodatkami? Sztuka kosztuje! A co ma metaloplastyka do ogrodu? Otóż tam też jest miejsce na sztukę. Wyobraź sobie klimatyczną altankę. Meble, które wyróżniają się z “tłumu”. W dodatku wytrzymałe, bo metal jest bardzo odporny. Warto zrobić mu miejsce w swoich progach. Wieszając na przykład na ścianie obraz z metaloplastyki.
Jakie techniki stosuje się w metaloplastyce?
Chcąc nadać kształt metalom, metaloplastyk ma do wyboru:
- obróbkę na zimno (ślusarstwo artystyczne), np. kucie, spawanie, cięcie,
- obróbkę termiczną (kowalstwo artystyczne),
- odlewnictwo — zalewanie formy ciekłym metalem lub stopem,
- zdobnictwo: grawerowanie, inkrustowanie, emalierstwo, galwanizację.
Czym pracują metaloplastycy?
Talent to nie wszystko. Oczywiście odgrywa ogromną rolę w tworzeniu. Jaki jednak z niego pożytek bez narzędzi? Specjaliści z dziedziny metaloplastyki używają m.in.:
- drewnianego klina — do piłowania pierścionków,
- piły jubilerskiej — ma różne brzeszczoty,
- pilników — mniej lub bardziej precyzyjnych,
- materiałów do spawania i lutowania,
- młotka — umożliwia kucie
- imadła — przydaje się w jubilerstwie,
- szczypiec — do skręcania, wyginania,
- piłki i nożyc — do cięcia.
Materiały w metaloplastyce
W metaloplastyce korzysta się z wielu metali. Różnią się między sobą wytrzymałością i plastycznością. Nie każdy materiał jest łatwy w obróbce. Złoto, srebro i platyna są metalami najczęściej stosowanymi w jubilerstwie. Przy czym platyna ma z nich największą wartość. Do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku sprawdza się: żelazo, aluminium, stal, miedź, cynk, mosiądz, brąz i cyna. Wyroby z tych metali spotkasz także w miejscach sakralnych i zabytkach. Metaloplastyka na zamówienie to możliwość wybrania samemu materiału. Często znajdziesz gotowe produkty w sklepach. Niektórzy oczekują czegoś innego. Wtedy lepiej uzgodnić osobiście z wykonawcą swoje wymagania.
Przyszłość metali
Wraz z rozwojem techniki, pojawia się więcej narzędzi. Wraz ze wzrostem narzędzi, mnożą się możliwości. Wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem dla metaloplastyka. Dziś operuje on wieloma narzędziami, sprzętem i nowoczesnymi technikami. W starożytności i średniowieczu ta dziedzina sztuki spełniała ludzkie oczekiwania. Co dopiero dzisiaj? Metal, mimo że ma surowy charakter, daje się obłaskawić. Wystarczą odpowiednie dodatki. Dom, biuro mają szansę zyskać świeżość. Być może zafascynował cię ten temat? Kto wie, czy to nie jest droga, jakiej szukasz dla siebie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana