Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Maszynowe cięcie stali – co warto wiedzieć?
Maszynowe cięcie stali to operacja rozdzielania materiału z użyciem specjalistycznych urządzeń. Poprawnie przeprowadzone cięcie pozwala uzyskać idealnie gładkie krawędzie — w tym kontekście niezwykle istotny jest dobór odpowiednich parametrów skrawania do rodzaju stali. Tym bardziej że stal można ciąć na wiele bardzo różnych sposobów.
Jak tnie się stal?
Jak wspomniano wcześniej, technik cięcia stali jest naprawdę sporo. Najprostszą i najpopularniejszą metodą jest cięcie skrawające z użyciem pił taśmowych lub frezarek CNC. Jest to bardzo uniwersalny rodzaj obróbki, stosowany do materiałów o różnej grubości. Inną techniką jest cięcie laserowe, które polega na wykorzystaniu skupionej wiązki lasera, co przekłada się na możliwość uzyskania bardzo gładkich i dokładnych krawędzi.
Przeczytaj również: Metody cięcia stali
Jedną z najstarszych metod cięcia stali jest technika tlenowa, nazywana także termiczną lub gazową. W tej metodzie wykorzystuje się płomień i za pomocą palnika nadtapia się metal. W trakcie skrawania ze szczeliny wydostają się fragmenty stopionego metalu. Dzięki rozdzielaniu wiązań atomowych możliwe jest cięcie bardzo cienkich blach bez naruszania ich właściwości fizycznych.
Warto wspomnieć także o technice cięcia wodnego, w której wykorzystuje się wysoko skondensowany strumień wody. Jest to metoda idealnie sprawdzająca się w przypadku miękkich blach o różnej grubości ze względu na brak ryzyka powstawania odkształceń cieplnych.
Jaką metodę cięcia stali zastosować?
Fachowcy są zgodni co do tego, że o wyborze odpowiedniej techniki decyduje wiele czynników, tym bardziej że w ramach różnych metod można uzyskać odmienne efekty. Wiele zależy nie tylko od materiału, ale także od aparatury, jaką posługują się specjaliści – na terenie Poznania warto korzystać z usług firmy LEBAL, która dysponuje nowoczesnym zapleczem technicznym.
Jednym z czynników, jaki należy wciąż pod uwagę przy wyborze techniki skrawania, jest grubość materiału. Przykładowo, dla bardzo cienkich blach najlepiej jest zastosować laser a dla grubych blach obróbkę termiczną. Cięcie stali w Poznaniu zawsze poprzedza analiza opłacalności – bierze się pod uwagę koszty cięcia oraz czas realizacji zlecenia, a także jakość wykonania.
Zawsze należy zacząć od dokładnego zapoznania się z materiałem i jego właściwościami oraz przewidzieć, jak konkretny gatunek stali zareaguje na przykład na obróbkę termiczną. Tym bardziej że dobór odpowiedniej metody przekłada się na precyzyjne cięcie i estetyczne krawędzie – efekt powinien być pozbawiony jakichkolwiek wad produkcyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana