Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie zastosowanie mają imaki tokarskie?
Imaki tokarskie to nieodzowne podzespoły tokarki, które umożliwiają zamocowanie narzędzi (noży tokarskich) w maszynie. Dzięki nim można osiągnąć wysoką dokładność obróbki oraz wyprodukować detale o skomplikowanych kształtach. Stosowane są w tokarkach konwencjonalnych, karuzelowych, numerycznych, w wielu dziedzinach przemysłu, w tym przede wszystkim w obróbce metali. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są imaki tokarskie, jakie są ich rodzaje oraz do czego są wykorzystywane.
Czym są imaki tokarskie?
Imak narzędziowy, inaczej imak tokarski, to kluczowy podzespół tokarki służący do mocowania narzędzi - noży tokarskich. Główną funkcją tych narzędzi (noży tokarskich) jest obróbka różnego rodzaju materiałów. Imaki tokarskie umożliwią szybką zmianę narzędzia i ustawienie go w stabilnej pozycji w osi wrzeciona, co sprawia, że są jednym z najważniejszych podzespołów tokarki w procesie produkcji. Bez nich niemożliwe byłoby wykonanie na tokarkach wielu zaawansowanych operacji skrawania.
Rodzaje imaków tokarskich
Wyróżnia się kilka rodzajów imaków tokarskich, które różnią się między sobą konstrukcją, zastosowaniem oraz sposobem mocowania narzędzi. Najbardziej popularnymi rodzajami są imaki szybkozmienne, imaki 4-ro nożowe. Imaki szybkozmienne, które znaleźć można w ofercie dostawcy części do obrabiarek APEX z Kępna, charakteryzują się łatwym i szybkim montażem narzędzi, co pozwala na skrócenie czasu wymiany noży tokarskich w procesie obróbki detali. Imaki 4-ro nożowe umożliwiają jednoczesne mocowanie kilku narzędzi (noży tokarskich), co zwiększa wydajność procesu skrawania.
Do czego wykorzystywane są imaki tokarskie?
Głównym zastosowaniem imaków tokarskich jest montaż narzędzi (noży tokarskich) w tokarkach, na których można wykonywać obróbkę metali, drewna czy tworzyw sztucznych. W branży przemysłowej imaki tokarskie pozwalają na montaż różnych typów narzędzi (np.: noże tokarskie, noże do radełkowania itp.), do obróbki różnych elementów maszynowych, takich jak wałki, tuleje, śruby. Dzięki zastosowaniu odpowiednich noży skrawających, można uzyskać wysoką dokładność oraz wykonać detale o skomplikowanych kształtach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana