Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie wymiary mają standardowe hale stalowe?
Wielkość hali stalowej zawsze wynika z konkretnych potrzeb inwestora i ustalana jest jeszcze na etapie projektowania. Wiele zależy od przeznaczenia budynku i sposobu jego zagospodarowania oraz od tego, jakie wyposażenie musi się na terenie hali znaleźć. Kluczowe są także warunki prawne i wymagania zawarte w zapisach prawa budowlanego.
Jak duża powinna być hala stalowa?
Co do zasady, wielkość hali może być niemal nieograniczona. Tego typu obiekty powstają z gotowych modułów, a więc rozstaw głównych ram jest stały i dostosowany do wymaganej długości budynku. Najczęściej budowane są hale o rozstawie 6 m, co jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem – warto bowiem wiedzieć, że szerokość hali przekłada się na rodzaj konstrukcji, a więc także na cenę. Hale o małej rozpiętości powstają na bazie konstrukcji ramowych. Większe – o rozstawie co najmniej 16 metrów – wznoszone są w układzie kratowym.
Jeśli chodzi o wysokość hali, to powinno się uwzględnić możliwość swobodnego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych, a także potrzeby wynikające z konieczności wysokiego składowania. Najczęściej wznoszone są hale o wysokości 6 m, co wystarcza do funkcjonalnego, ale także i bezpiecznego przechowywania towarów. Zasadniczo hale produkcyjne mogą być niższe od hal magazynowych, co pozwala ograniczyć koszty budowy, a także eksploatacji.
Wielkość hali stalowej zawsze jest ograniczona powierzchnią terenu – prawo budowlane narzuca bowiem konieczność zachowania określonych odległości od granicy działki i innych budynków. W przypadku dużego obciążenia ogniowego zaleca się zachowanie nawet 7 metrów dystansu. Standardowe wymagania to 4 metry dla ścian z oknami i 3 metry dla ścian bez otworów.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu hali stalowej?
Budowa hali stalowej zawsze powinna być poprzedzona przygotowaniem projektu. Należy zwrócić uwagę nie tylko na wymiary obiektu, ale także na sposób aranżacji przestrzeni. A zatem o wielkości hali decyduje często podział na strefy załadunku, przechowywania i składowania tymczasowego, a w przypadku hal przemysłowych ilość specjalistycznych urządzeń, a także linii produkcyjnych.
Projekty hal stalowych często przygotowują firmy je budujące, czego przykładem jest przedsiębiorstwo PROFIX. Na podstawie oczekiwanych wymiarów i przeznaczenia budynku określane są najbardziej optymalne rozwiązania konstrukcyjne, rozstaw słupów i sposób obudowy. Błędem jest budowa hali bez wcześniejszego projektu jej zagospodarowania – wówczas często okazuje się, że konieczna jest rozbudowa lub przebudowa obiektu, który nie spełnia oczekiwań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana