Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie regały stosować, aby zaoszczędzić przestrzeń w magazynie?
Regały magazynowe to podstawowe wyposażenie każdej hurtowni oraz centrum dystrybucyjnego. Przestrzeń magazynowa powinna być tak zaplanowana, aby wszystkie procesy logistyczne mogły przebiegać w sposób płynny. Nie bez znaczenia zatem pozostaje dobór odpowiednich mebli, które powinny być dopasowane do wielkości magazynu oraz rodzaju składowanego towaru.
Jakie są rodzaje regałów magazynowych?
Najbardziej uniwersalnym rodzajem regałów magazynowych są regały paletowe, które służą do układania towarów na różnych wysokościach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie składowane są przedmioty o różnych, nawet niewielkich gabarytach i towary w paczkach, workach i skrzynkach. Ładunek układa się na tak zwanych trawersach, czyli poprzeczkach nośnych, które decydują o nośności konkretnego regału. W małych hurtowniach lub w magazynach sklepów oraz wszędzie tam, gdzie składuje się dużo małych elementów w opakowaniach zbiorczych, dobrze sprawdzają się regały półkowe.
Osobną kategorię regałów paletowych stanowią regały wysokiego składowania. Półki w takich regałach dostosowane są do standardowych wymiarów palety. Cechują się zwiększoną odpornością na obciążenia i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, ponieważ towar składuje się na dużych wysokościach. Aby meble spełniały swoją funkcję, montaż regałów metalowych powinien być przeprowadzony przez fachowców z odpowiednimi uprawnianiami.
W przypadku towarów o większych gabarytach oraz tak zwanych dłużyc, czyli rur, prętów, blach i belek zaleca się korzystanie z regałów wspornikowych, które mogą przenosić ogromne obciążenia. Specyficzna konstrukcja regałów wspornikowych pozwala na duże zagęszczenie składowanych towarów, co przekłada się na możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Regały te występują w wersji jednostronnej lub dwustronnej.
Jak zorganizować przestrzeń w magazynie?
W kwestii doboru odpowiednich regałów magazynowych warto zdać się na opinie fachowców z firmy ORSON, którzy zajmują się montażem i demontażem regałów oraz przeprowadzają regularne kontrole techniczne. Regały powinny być skonfigurowane w taki sposób, aby zapewnić płynny przebieg procesów logistycznych. Nie bez znaczenia jest rodzaj składowanych towarów oraz dostępna ilość miejsca w magazynie. Trzeba bowiem pamiętać, że konieczne jest zapewnienie ciągów komunikacyjnych, po których swobodnie będą mogły manewrować wózki widłowe z paletami. Przy projektowaniu przestrzeni magazynowej kluczowe jest także obliczenie odpowiedniej nośności regałów w celu dopasowania mebli do obciążeń, jakim będą poddawane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana