Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różni się cięcie laserowe od prostego?
Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w różnych gałęziach przemysłu. Możliwość jej efektywnego użycia w określonych sytuacjach zależy od jej prawidłowej obróbki. Poszczególne metalowe elementy często poddaje się cięciu, stosując w tym celu odpowiednie metody działania. Wśród nich można wskazać m.in. na cięcie laserowe, proste oraz inne techniki. Dowiedz się koniecznie, na czym one polegają.
Cięcie proste i inne metody obróbki stali
Blaszane elementy konstrukcyjne można efektywnie przeciąć za pomocą różnorodnych technik. W niektórych sytuacjach doskonale sprawdza się proste, konwencjonalne cięcie wykonywane przy użyciu piły albo noża gilotyny. Zazwyczaj po tę technikę sięga się przy obróbce rur oraz profili stalowych piłą taśmową. Do wykonania efektywnego skrawania nierzadko wystarczą również funkcjonalne i proste w obsłudze frezarki CNC albo tokarki. Profesjonalne cięcie stali nierzadko wykonuje się również za pomocą techniki plazmowej, która doskonale nadaje się zwłaszcza do obróbki materiału o większej grubości. Do wytwarzania specjalistycznych narzędzi najlepiej wykorzystać cięcie termiczne, podczas którego dochodzi do nadtopienia stali na całej grubości surowca. Metalowe elementy można również efektywnie oddzielić od siebie za sprawą strumienia wodnego ukierunkowanego na ciętą powierzchnię pod odpowiednim ciśnieniem. W tym przypadku ciągłość danego surowca zostaje przerwana w ściśle wyznaczonym miejscu, bez żadnych ubytków materiałowych.
Czym charakteryzuje się cięcie laserowe?
Cięcie profili stalowych laserem odbywa się w bardzo prosty sposób. Wysokiej jakości urządzenie wytwarza bardzo silną wiązkę, bez trudu pokonującą opór stali (zwłaszcza cieńszych modeli) i innych surowców. Sprzęt na ogół działa szybko i precyzyjnie. Po wniknięciu w przecinany surowiec wiązka laserowa błyskawicznie ogrzewa jego powierzchnię, finalnie doprowadzając do podzielenia danego elementu na dwie lub więcej części. Co więcej, za pomocą lasera można też bez problemu utworzyć rozmaite szablony o idealnie gładkich krawędziach i precyzyjnym kształcie. Cięcie laserem wykonywane przez specjalistów z takich firm, jak BEGO-STAL s.c., odbywa się przy użyciu nowoczesnych, funkcjonalnych dysz. Dzięki temu można liczyć na przyspieszenie procesu obróbki blachy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana