Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest spawanie TIG LIFT?
Metoda TIG należy do najpopularniejszych rodzajów spawania. Polega na wytworzeniu łuku elektrycznego przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Pozwala spawać prawie wszystkie metale i stopy. Zajarzenie łuku w metodzie TIG może nastąpić na jeden z kilku sposobów. Jednym z nich jest TIG LIFT. Na czym polega i jakie są jego zalety?
Sposoby zajarzenia łuku w metodzie TIG
W metodzie TIG można wyróżnić trzy sposoby zajarzenia łuku. Najstarszą z nich jest Scratch, która polega na pocieraniu elektrodą o spawany materiał. Ma jedną istotną wadę: wolfram bardzo szybko się nagrzewa. Może to doprowadzić do naruszenia spójności elektrody i niewielkiego wykruszenia się wolframu, który trafi do spoiny i ją zanieczyści, obniżając jej końcową jakość.
Zajarzenie łuku TIG LIFT przypomina metodę Scratch – również trzeba potrzeć elektrodą o spawany materiał. W metodzie TIG LIFT należy jednak szybko zetknąć elektrodę ze spawanym materiałem, a potem podnieść ją do góry, by zaciągnąć łuk. Ze względu na niewielką wartość prądu rozruchowego elektroda nietopliwa nie przywiera mocno do materiału oraz nie dochodzi do uszkodzenia jej zaostrzonej końcówki.
Ponadto można wyróżnić metodę zajarzenia łuku TIG HF. Jest ona spotykana w nowszych modelach spawarek, które oferuje na przykład sklep spawalniczy Spawaj.eu. TIG HF to funkcja zapłonu łuku wysoką częstotliwością za pomocą wbudowanego jonizatora. Jest najwygodniejsza dla spawacza – wystarczy odpowiednio ustawić elektrodę i nacisnąć spust palnika. Pozwala na uzyskanie czystego początku spoiny.
Zalety spawania TIG LIFT
TIG LIFT nie jest najlepszym sposobem zajarzenia łuku elektrycznego, ale ma kilka istotnych zalet. Pozwala na uzyskanie wysokiej jakości, cienkich i zwartych spoin bez ryzyka ich dużego zanieczyszczenia. Dobrze sprawdza się podczas spawania stali, w tym nierdzewnej. Poza tym spawarki TIG z funkcją zajarzenia łuku TIG LIFT są tańsze od bardziej zaawansowanych urządzeń z opcją TIG HF.
TIG LIFT wykorzystuje się w różnych branżach: farmaceutycznej, spożywczej czy lotniczej. Jest dobrym wyborem, jeśli w pobliżu obszaru spawania znajdują się komputery i inne urządzenia elektroniczne, ponieważ zajarzenie łuku TIG HF mogłoby mieć negatywny wpływ na działanie tego typu sprzętów. Metoda TIG LIFT nie jest jednak polecana przy spawaniu aluminium, ponieważ materiał ten reaguje z wolframem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana