Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy gazy palne można wykorzystywać pod ziemią?
Gazy techniczne, według pewnych kryteriów, podzielić można na osłonowe i palne. Pierwsze z nich wykorzystywane są w wielu procesach technologicznych, jako gazu wspomagające. Drugie zaś, czyli palne, stosowane są przede wszystkim do spawania oraz lutowania i formowania. Są wysokoenergetyczne i dlatego ich używanie wymaga szczególnych środków ostrożności. Dowiedz się, czy gazy palne można wykorzystywać pod ziemią.
Czym są gazy palne?
Gazy palne to rodzaj gazów technicznych, które są szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu i techniki. W przeciwieństwie do gazów osłonowych, które jedynie wspomagaj procesy, nie uczestnicząc w nich, gazy palne są aktywne. W połączeniu z tlenem, znajdującym się w powietrzu lub dostarczonym w butlach tworzą mieszankę, która ulega spalaniu. Proces ten wyzwala znaczne ilości energii. Dzięki temu gazy palne stosowane są przede wszystkim do spawania, cięcia i lutowania metali, a także do formowania różnego typu elementów z tworzyw sztucznych. Produkcją i dystrybucją gazów technicznych zajmują się specjalistyczne firmy. Dobrym przykładem prężnie działającego w Warszawie i jej okolicach przedsiębiorstwa jest producent gazów technicznych ImtechGaz.
Jakie gazy zaliczmy do palnych?
Najczęściej wykorzystywanym gazem palnym jest acetylen. W obecności tlenu spala się w wysokiej temperaturze, co umożliwia szybkie nagrzewanie się ciętego elementu. Pozwala to na uzyskanie wysokiej jakości przecięcia w krótkim czasie. Doskonale sprawdza się także do spawania elementów metalowych, a także jako paliwo do lamp acetylenowych oraz przy produkcji tworzyw sztucznych. Czysty acetylen jest bezwonny. Występuje jednak z niewielkimi zanieczyszczeniami związków siarki i fosforu, co nadaje mu nieprzyjemnego zapachu. Jest gazem, który po połączeniu z powietrzem podatny jest na wybuch. Przechowywany i transportowany musi być w dużych i bezpiecznych butlach metalowych. Acetylen jest gazem cięższym od powietrza, a uwolniony z butli opada na dół pomieszczenia. Dzięki temu można wykorzystywać go pod ziemią do różnego typu prac spawalniczych, zachowując jednak duże środki bezpieczeństwa.
Drugim gazem palnym dostępnym u dystrybutorów gazów technicznych jest wodór. Pali się czystym, pozbawionym węgla i sadzy płomieniem. Wodór znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Mieszanki wodoru z argonem stosowane są do cięcia plazmowego stali nierdzewnej i aluminium. Służy także do zasilania płomienia w palnikach przemysłowych i laboratoryjnych, jak również w wielu innych procesach technologicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana