Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy anodowane aluminium nadaje się do spawania?

Spis treści
- Czym jest anodowane aluminium?
- Czy anodowane aluminium można spawać?
- Zastosowanie anodowanego aluminium
Anodowane aluminium charakteryzuje się szeregiem korzystnych właściwości. Jest ono trwałe, odporne na korozję i ścieranie, a dodatkowo ma atrakcyjny wygląd. Nic więc dziwnego, że jest szeroko wykorzystywane w różnych branżach. Najczęściej używa się go jednak w przemyśle motoryzacyjnym, elektrycznym, spożywczym czy stoczniowym. Czym cechuje się uszlachetniony w ten sposób materiał i czy nadaje się do spawania? Podpowiadamy.
Czym jest anodowane aluminium?
Aluminium jest dość nietrwałym materiałem, ale dzięki procesowi anodowania staje się ono prawie tak twarde jak stal, a przy tym jest od niej znacznie tańsze. W technice eloksalowania dochodzi do elektrolitycznego wytwarzania na powierzchni materiału powłoki z tlenku glinu. Proces ten prowadzony jest przy użyciu prądu stałego i przebiega wieloetapowo. Wytworzona dzięki tej metodzie warstwa tlenku jest prawie niewidoczna. Dodatkowo może być różnej grubości, w zależności od potrzeb. Anodowanie aluminium zaliczane jest do jednej z najczęściej wykorzystywanych technik uszlachetniania powierzchni.
Czy anodowane aluminium można spawać?
Anodowane aluminium może być spawane, jednak w zależności od wykorzystanej techniki, czasami wymaga pewnego przygotowania. Istnieje wiele firm oferujących usługę łączenia w taki sposób uszlachetnionego materiału. Samodzielne obrabianie elementów wykonanych z anodowanego aluminium może być jednak trudne. Jest to spowodowane faktem, iż warstwa tlenku glinu ma wysoką wytrzymałość na temperaturę, a więc utrudnia formowanie spoiny. Dlatego drobiny tlenku, które będą odpryskiwały w czasie spawania, mogą przedostawać się do jeziorka, a co za tym idzie, powodować wady spawu. Z tego powodu przed rozpoczęciem spawania, należy usunąć z wybranego fragmentu powłokę z tlenku glinu.
Zastosowanie anodowanego aluminium
Anodowane aluminium ze względu na swoją niezwykłą twardość i odporność na korozję jest wykorzystywane w wielu różnych branżach. Produkty oferowane przez firmę ANODAL są doceniane zwłaszcza w budownictwie. Stosują je również przedsiębiorstwa z branży spożywczej, elektronicznej, czy produkujące części do rowerów i motocykli oraz instalacje fotowoltaiczne. Produkty te są nie tylko wytrzymałe, ale i estetyczne, ponieważ można je barwić na dowolny kolor.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana