Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka kucia matrycowego
Metale można obrabiać na różne sposoby, w wyniku czego zmienia się między innymi ich kształt, rozmiar czy właściwości. Jednym z procesów tego typu jest kucie matrycowe. Na czym ono polega i dlaczego warto się na nie zdecydować? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat tego sposobu obróbki oraz jego zastosowania, przede wszystkim w celach przemysłowych.
Czym jest kucie matrycowe?
Kucie matrycowe nie mogłoby być zrealizowane, gdyby nie matryca, czyli forma o określonym kształcie, która pozwala na tworzenie kopii danego elementu. Potrzebny jest również młot mechaniczny składający się ze stałego i ruchomego segmentu. Do każdego z nich mocuje się fragment matrycy. Obrabiany materiał trzeba nagrzać, a następnie uderza się górną częścią młota o dolną. W ten sposób powstaje odkuwka w formie przejętej od matrycy. Wspomniane elementy mogą być też produkowane poprzez kucie swobodne. Do tego procesu nie są potrzebne formy, korzysta się natomiast z odpowiednich narzędzi. Jakie zastosowanie ma jednak kucie matrycowe? Z reguły wykorzystuje się je do tworzenia kół zębatych będących elementami bardziej złożonych mechanizmów. Inne przykłady tworzonych produktów to wały korbowe i koła jezdne. W odkuwki najlepiej zaopatrywać się u doświadczonych dostawców, którzy dysponują rozbudowanym zapleczem technicznym, dzięki czemu mają możliwość wykonywania ich w krótkim czasie.
Dlaczego warto korzystać z kucia matrycowego?
Korzystanie z formy zwanej matrycą podczas kucia pozwala na precyzyjne nadawanie kształtów obrabianym elementom. Wpływa to również na zmniejszenie strat materiału, a zatem zbędnych kosztów. Kolejna zaleta tej metody to przyspieszenie pracy. Na rynku działają różne firmy oferujące odkuwki. Przykład stanowi Polmet. Koszt wytwarzania elementów za pomocą kucia matrycowego nie jest wygórowany, jednak aby praca ta była możliwa, konieczne jest zainwestowanie w odpowiednie maszyny. Właśnie dlatego warto korzystać z usług firm, które dysponują potrzebnym sprzętem i są gotowi do realizowania zamówień. Dobrze, jeśli zajmują się oni również sprzedażą wykonanych wcześniej produktów. Na efekt końcowy wpływa też oczywiście jakość metalu. Co więcej, podczas kucia materiał jest obrabiany w taki sposób, aby zyskał korzystne właściwości mechaniczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana